نرخ دیه سال ۹۳ تعیین شد

نرخ دیه سال ۹۳  از جانب وزیر دادگستری  ۱۵۰ میلیون تومان اعلام شد . اعلام دیه پیش  از آنجائیکه مهمترین عامل در تعیین حق بیمه بویژه بیمه شخص ثالث دارد ، بسیار حیاتی است که خوشبختانه امسال این امر پیش از آغاز سال ۱۳۹۳ به انجام رسید.

به گزارش روابط عمومی بیمه ملت، دیه کامل انسان در سال ۹۳، صدو پنجاه میلیون تومان برآورد شد که این رقم در ماه حرام به دو میلیارد ریال افزایش پیدا می کند.  بر اساس این گزارش، در سال ۹۲ دیه کامل انسان ۱۱۳ میلیون تومان و در ماه های حرام ۱۵۲ میلیون تومان برآورد شده بود. این در حالی است که در سال ۹۱ نیز رقم دیه ۹۴ میلیون تومان بود که این رقم نیز در ماه های حرام به ۱۲۶ میلیون تومان می رسید.البته در سال قبل تر یعنی در سال ۹۰ رقم دیه ۶۷ میلیون تومان در ماه های عادی و ۹۰ میلیون تومان در ماه های حرام بود. در سال ۸۹ نیز رقم دیه در ماه های عادی ۴۵ میلیون تومان و در ماه های حرام ۶۰ میلیون تومان بود.

نرخ دیه سال ۹۳ و مقایسه آن با سال های قبل

نگاهی گذرا به آمار افزایش نرخ دیه در سال های گذشته حکایت از ان دارد که در سال ۸۸ رقم دیه نسبت به سال ۸۷ خود افزایشی نداشت.

اما این رقم در سال ۸۹ نسبت به سال ۸۸ با افزایش ۱۲.۵ درصدی مواجه شده بود که البته در سال بعد یعنی در سال ۹۰ این رقم به یکباره ۵۰ درصد افزایش یافت. پس از افزایش ۵۰ درصدی رقم دیه در سال ۹۰ در سال بعد یعنی در سال ۹۱ این رقم باز هم جهشی بزرگ و در حد ۴۳ درصد را شاهد بود. اما سرانجام رشد سریع رقم دیه در سال ۹۰ و ۹۱ در سال ۹۲ متوقف شد و رقم دیه تنها در سال ۹۲ به میزان ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • چهار × 2 =