سوالات متداول بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

 1. تعهدات شرکت بیمه ملت دربیمه مسئولیت حرفه ای پیراپزشکان چیست؟

  پیراپزشکان افرادی هستند که در بخشهای مختلف درمانی و بر اساس شرح وظایف سازمانی خود در حال انجام خدمت می باشند. مانند: ماماها ، پرستاران ، دندانپزشکان تجربی ، فیزیوتراپیستها ، رادیولوژیستها ، کارشناسان و تکنسینهای پزشکی و دارویی و…این افراد نیز بسته به نوع کار خود در یک خسارت پزشکی و بنا به نظر کمیسیون و رأی دادگاه می توانند مقصر باشند که این قصور را به شرط غیرعمد بودن، بیمه گران تا میزان قصور تعیین شده و تا سقف تعهدات بیمه نامه خریداری شده پوشش می دهند.

 2. تعهدات بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان شامل چه مواردی می شود؟

  پزشکان می توانند با خرید این بیمه نامه مسئولیت حرفه ای خود را در قبال بیماران خود پوشش بیمه ای دهند . یعنی اگر چنانچه شخص از بابت نوع مداوای پزشکی دچار خسارت جانی و بدنی شود و یا پزشکی به دلیل اهمال و قصور غیرعمدی موجب زیان به شخص بیمار گردد ، بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان می تواند از محل تعهدات خود خسارت وارده را به میزان قصور پزشک وتا سقف تعهدات بیمه گر جبران نماید. این بیمه نامه یکساله است و پزشکان با خرید آن حتی می توانند تبعات حاصل از درمان دارویی و جراحی خود را که در یکسال اعتبار اولیه بیمه نامه صورت پذیرفته از زمان انقضای بیمه نامه تا ۴ سال در صورت بروز شکایت از طرف بیمار تحت پوشش قرار دهند.

 3. آیا بیمه‌ نامه مسئولیت مدنی حرفه‌ای پزشکان و پیراپزشکان در خارج از ایران هم معتبر است؟

  خیر ، این بیمه‌نامه فقط در محدوده جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران معتبر است و‌ در خصوص مسئولیت حرفه‌ای بیمه‌گذار در خارج از محدوده مذکور بیمه‌گر هیچگونه تعهدی ندارد.

 4. مدت اعتبار بیمه نامه مسئولیت حرفه ای پزشکان چقدر میباشد ؟ و از زمان انقضای این بیمه نامه تا چه مدت امکان طرح دعوی از طرف بیمار وجود دارد ؟

  مدت اعتبار این بیمه نامه یکسال میباشد . وبیمارانی که در مدت قرارداد یکساله ، ازطرف پزشک ارائه خدمات حرفه ای داشتند تا مدت ۴ سال پس از انقضای بیمه نامه امکان طرح دعوی وجود دارد . 

  لازم به ذکر است این مدت با خرید پوشش تکمیلی مربوطه تا ۶ سال قابل افزایش است.

 5. چه مواردی که در بیمه نامه مسئولیت مدنی حرفه ای پزشکان و پیراپزشکان در تعهد بیمه گر نیست؟

  جبران خسارت‌های ناشی از موارد زیر از شمول تعهدات بیمه‌گر خارج است:

  ۱. انجام معالجه، مداوا و یا عمل جراحی که به تشخیص مراجع ذی‌صلاح خارج از تخصص ‌بیمه‌گذار باشد مگر آنکه زیان‌دیده نیاز به فوریت‌های پزشکی داشته باشد و متخصص مربوط در دسترس نباشد.

  ۲. بیمه‌گذار به دلیل استفاده از مسکرات و استعمال مواد مخدر یا داروی خواب‌آور، تمرکز و هوشیاری لازم را برای مداوای زیان‌دیده نداشته باشد و باعث صدمه جسمی و یا روانی او شود.

  ۳. انجام امور پزشکی و درمانی که به تشخیص مراجع ذی‌صلاح خلاف قوانین و مقررات جاری باشد.

  ۴. هر نوع خسارتی که منشاء آن تشعشعات یونیزه‌کننده یا رادیو‌اکتیو و انرژی هسته‌ای باشد مگر آنکه استفاده از آنها برای معالجه بیمار ضروری باشد.

  ۵. عدم‌النفع.

  ۶. عمد بیمه‌گذار.

  ۷. جرایم و جزای نقدی.

خوشحال خواهیم شد چنانچه پاسخگوی سوالات بیمه ای شما باشیم.

 • 5 + 24 =