بیمه ملت با بیش از ۳۰۰ مرکز خسارت مالی (بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه) گسترده‌ترین مراکز خسارت اتومبیل در صنعت بیمه را به خود اختصاص داده است.

بیمه بدنه ، نوعی از بیمه غیراجباری است که معمولاً برای صاحبان وسایل نقلیه بعد از بیمه شخص ثالث که پوشش بیمه‌ای الزامی است، شهرت خاصی دارد. مطابق آیین‌نامه‌های بیمه بدنه اتومبیل (آیین‌نامه شماره ۵۳؛ مصوب ۹ اسفند ۸۴)، بیمه بدنه در حالت پایه برخی خسارات را پوشش می‌دهد. همچنین می‌توان با خرید پوشش‌های اضافی برای بیمه بدنه، ریسک حوادث ناخواسته دیگری را که ممکن است پیش آید، کاهش داد.
به همین منظور با مدیر بیمه‌های اتومبیل بیمه ملت در خصوص شرایط بیمه بدنه در این شرکت به گفت‌وگو نشستیم که در پی می‌خوانید:

خطرات تحت پوشش بیمه بدنه

*بیمه بدنه اتومبیل بیمه ملت چیست و چه خطراتی را بیمه می‌کند؟

این بیمه‌نامه مخصوص بیمه‌گزارانی است که تمایل دارند خودروی خود را در برابر خطراتی مثل حادثه، آتش‌سوزی و سرقت کلی تحت پوشش قرار دهند. این پوشش‌ها، پوشش‌های اصلی بیمه‌نامه بدنه به حساب می‌آیند و بیمه‌گزاران در صورت تمایل می‌توانند خودروی خود را در برابر سرقت لوازم، بلایای طبیعی، رنگ و اسید، شکست شیشه و نوسانات قیمت خودرو نیز بیمه‌ کنند.

مبنای تعین حق بیمه بدنه

*حق بیمه بدنه بر مبنای چه عواملی تعیین می‌شود؟

تعیین نرخ حق بیمه در بیمه بدنه، شبیه بیمه شخص ثالث نیست که بیمه مرکزی برای آن نرخ مصوب کند. نرخ بیمه بدنه اتومبیل، با توجه به آیین‌نامه‌ها و بر اساس ارزش خودرو، کیفیت رانندگی، تعداد رانندگانی که از یک خودرو استفاده می‌کنند و برخی عوامل دیگر مثل سال ساخت خودرو و مسائل این چنینی که می‌تواند در تعیین نرخ بیمه بدنه تاثیر بگذارد؛ تعیین می‌شود.
ولی آنچه اکنون در شرکت بیمه ملت معیار است، دو گزینه سن خودرو و ارزش خودروست. که بر اساس یک جدول یا ماتریس ۲۰ خانه‌ای، خودروها به ۲۰ گروه، دسته‌بندی شده‌اند و با توجه به این‌که خودرو به کدام یک از خانه‌های جدول تعلق می‌گیرد، نرخ حق بیمه آن معین می‌شود.

انتقال بیمه بدنه

*آیا بیمه‌نامه بدنه اتومبیل مانند بیمه شخص ثالث، قابل انتقال به دیگران است؟
اگر خودرو به شخص دیگری انتقال داده شود، قاعدتا خریدار باید بیاید و بیمه‌نامه را به نام خودش تغییر دهد. چرا که تخفیف سال‌های عدم خسارت متعلق به منعقدکننده قرارداد بیمه است، بیمه‌نامه بدنه، راننده‌محور است و تخفیف‌ها قابل انتقال نیست. مثل بیمه شخص ثالث نیست که با اتومبیل، خرید و فروش شود. البته در حال حاضر، بعضی افراد این کار را انجام داده و بیمه بدنه را با ماشین‌شان جا‌به‌جا می‌کنند، ولی درست این است که بعد از انتقال خودرو، خریدار به شرکت بیمه مراجعه کند تا بیمه‌نامه را به نام خود تغییر دهد، چون برای پرداخت خسارت از سوی شرکت بیمه، باید بیمه‌گزار و مالک هم‌نام باشند.
اگر بیمه‌نامه دارای تخفیف عدم خسارت باشد، مالک جدید باید تخفیف‌ها را مسترد کند، در غیر این‌صورت، در زمان پرداخت خسارت، شامل قاعده نسبی خسارت می‌شود. چون حق بیمه را به صورت کامل پرداخت نکرده است. تخفیف بیمه‌نامه، متعلق به مالک قبلی خودرو است که فردی منضبط یا کم تصادف بوده است و مالک جدید ممکن است شامل تخفیف‌ها نشود. بنابراین باید حق بیمه‌ای که شرکت به نفر اول تخفیف داده با توجه به مدتی که از بیمه‌نامه باقی مانده، به شرکت بیمه برگردانده شود. در صورتی‌که خریدار، این کار را انجام ندهد، در زمان پرداخت خسارت به همان تناسب، و با اعمال قاعده نسبی حق بیمه از مبلغ خسارتش کم می‌شود.

سقف پرداخت خسارت تصادفات بدون کروکی

* سقف پرداخت خسارت تصادفات بدون کروکی در بیمه بدنه و نحوه پرداخت آن چگونه است؟
این مساله خیلی مصوبه‌پذیر نیست و بیمه مرکزی نیز مصوبه‌ای در این خصوص ندارد. شرکت‌های بیمه هم به صورت مختلف عمل می‌کنند. آنچه درحال حاضر، به صورت عمومی در بیمه ملت مرسوم بوده این است که تا مبلغ ۴ میلیون تومان بدون ارائه گزارش مقامات انتظامی به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود و برای خسارت‌هایی با مبالغ بیش از ۴ میلیون تومان، ارائه کروکی یا گزارش مقامات انتظامی مورد نیاز است.
البته در جلسه‌هایی که با همکاران اداره خسارت برگزار شده، از آنان درخواست کردیم که این مساله را کمی متفاوت‌تر ببینند. یعنی به شرایط بیمه‌گزار نگاه کنند، اگر خودرویی گران‌قیمت است و حق بیمه بالایی پرداخت می‌کند یا سنوات عدم خسارت دارد یا مشتری وفادار چندساله شرکت است، نسبت به این افراد نگاه عمومی نداشته باشند و برای آنان نسخه ثابت تا ۴ میلیون تومان بدون کروکی را نپیچند. به‌عبارت دیگر مساعدت بیشتری با مشتریان ویژه داشته باشند.
در نهایت، آنچه که اکنون در مراکز خسارت به انجام می‌رسد و اغلب مطلع‌اند، این است که پرداخت خسارت تا ۴ میلیون تومان بدون کروکی و بالاتر از آن، نیازمند گزارش است و همانطور که گفته شد در ستاد ممکن است با توجه به شرایط خاص بیمه‌گزار، بیمه‌نامه و حادثه، مبالغ بالاتری هم بدون کروکی به بیمه‌گزاران برای خسارت وارده، پرداخت شود.

نسبت کاربری با حق بیمه بدنه

*آیا حق‌بیمه بدنه، ارتباطی با نوع استفاده اتومبیل دارد؟
خودروها با کاربری‌های متفاوت، حق بیمه‌های متفاوتی پرداخت می‌کنند. مثلا بیمه‌گزاری که از خودروی خود در امر مسافربری استفاده می‌کند، اضافه نرخ پرداخت می‌کند یا در کامیون‌ها با توجه به نوع کاربری یا یدکی که دارند و موارد این‌چنینی در تعیین نرخ‌ها مؤثر است.

*به لحاظ زمانی، چه میزان طول می‌کشد تا خسارت یک خودرو به بیمه‌گزار پرداخت شده یا به شکایتش رسیدگی شود؟
زمانی که بیمه‌گزار به نتیجه‌ای که می‌خواسته نرسیده، از طریق مرکز پیام بیمه ملت یا اداره شکایات بیمه‌مرکزی شکایت خود را مطرح می‌کند و مطابق دستور بیمه مرکزی باید نهایتا تا دو هفته به این شکایت رسیدگی شود.
اما در بحث اعلام خسارت به صورت معمول، بیمه‌گزار به یکی از مراکز خسارت مراجعه کرده و اعلام خسارت می‌کند. با توجه به ماده ۲۰ آیین‌نامه ۵۳ بیمه مرکزی، شرکت‌های بیمه موظف هستند حداکثر تا دو هفته پس از تکمیل مدارک، خسارت را پرداخت کند. (البته به جز سرقت کلی)
اما خیلی ثابت نمی‌توان به این مساله نگاه کرد. چون پرونده‌های خسارت با یکدیگر متفاوت‌اند، به لحاظ مبلغ یا شرایط، حتا پرونده‌ای ممکن است به تحقیق یا بررسی‌های بیشتر، مدارک تکمیلی و استعلام از شرکت‌های دیگر نیاز داشته باشد، بنابراین زمان رسیدگی به چنین پرونده‌ای طولانی‌تر از پرونده‌ای هست که این موارد را ندارد و فقط با آوردن داغی لوازم تعویض شده به شرکت بیمه، خسارتش را دریافت می‌کند.
به طور میانگین می‌توان گفت در صورت تکمیل مدارک با توجه به این‌که مراکز باید مدارک و پرونده خسارت را برای رسیدگی به ستاد ارجاع داده تا توسط چند نفر در ستاد بررسی شود، بین ۲ تا ۳ روز پرونده در سبد مالی قرار می‌گیرد. و لی برخی پرونده‌ها با توجه به نوع آنها و البته حدود اختیارات رییس، مدیر، معاونت و بالاتر ممکن است تا ۱۵ روز نیز زمان ببرد.

تعداد شعب پرداخت و ارزیابی خسارت اتومبیل 

*تعداد و پراکندگی شعب پرداخت و ارزیابی خسارت اتومبیل (بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث) در شرکت بیمه ملت چگونه است؟
بیمه ملت گسترده‌ترین مراکز خسارت در صنعت بیمه را به خود اختصاص داده است، بالغ بر ۳۰۰ مرکز خسارت مالی در سطح کشور پراکنده هستند، اخیرا با دو شرکت ارزیاب خسارت به صورت محدود، قراردادی منعقد شده است و در استان‌های غربی کشور شامل آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل، ارزیابی خسارت به شرکت ایرانیان پوشش واگذار شده است. یعنی علاوه بر مراکز پرداخت خسارت که در این استان‌ها فعال هستند، شرکت ایرانیان پوشش نیز می‌تواند ارزیابی خسارت را به صورت همزمان به انجام برساند.
در استان تهران هم علاوه بر مراکز خسارت فعال بیمه ملت و خسارت سیاری که در ستاد مستقر است، شرکت سامان‌نگار نیز خدمات لازم را به بیمه‌گزاران ارائه می‌دهد. به عبارت دیگر؛ در استان تهران سه بازو برای انجام ارزیابی خسارت داریم: مراکز ارزیابی خسارت، خسارت سیار و شرکت سامان‌نگار.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 18 − هجده =