بخشنامه بیمه مرکزی درخصوص بیمه عمر

روابط عمومی بیمه ملت- بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به شرکت های بیمه تاکید کرد در فروش بیمه عمر ذخیره دار حداکثر نرخ سود فنی علی الحساب قانونی را رعایت نمایند.

به گزارش روابط عمومی بیمه ملت و به نقل از اداره کل روابط عمومی بیمه مرکزی، با وجود اینکه در آیین نامه بیمه های زندگی و مستمری مصوب شورای عالی بیمه تصریح شده در بیمه های عمر پنج ساله، ده ساله و پانزده ساله و بالاتر حداکثر نرخ سود فنی علی الحساب به ترتیب ۱۸، ۱۵ و ۱۰ درصد می باشد بررسی های میدانی بیمه مرکزی نشان داد برخی شرکت های بیمه مصوبه شورای عالی بیمه را رعایت نمی کردند و در جداول همراه بیمه نامه های عمر(ذخیره دار) ارزش بازخریدی با پیش بینی نرخ سود فنی بالاتر از ۱۸ درصد به متقاضیان خرید بیمه های عمر پیشنهاد می نمایند. براین اساس بیمه مرکزی با ابلاغ بخشنامه به کلیه شرکت های بیمه تا کید کرد:

۱- درج هرگونه توضیحات مغایر مفاد آیین نامه بیمه‌های زندگی و مستمری در جداول ضمیمه بیمه‌نامه‌های تسلیمی به بیمه‌گذاران بیمه‌ عمر در خصوص نرخ سود فنی علی الحساب (تضمینی) مورد استفاده در محاسبه ارزش بازخریدی و ذخیره ریاضی و همچنین طراحی و درج ستون های ارزش بازخریدی و ذخیره ریاضی بیمه نامه‌های عمر با نرخ‌های پیش بینی بالاتر از نرخ‌های سود فنی مصوب شورای عالی بیمه در جداول ضمیمه بیمه‌نامه‌ها مغایر مقررات حمایت از حقوق بیمه‌گذاران و بیمه‌شدگان بوده و ممنوع می‌باشد.

۲- ضمن تأکید بر لزوم ضمیمه نمودن جداول بازخریدی موضوع آیین نامه بیمه عمر و مستمری، ضروری است در صورت عدم تطابق جداول ضمیمه بیمه نامه های عمر با مفاد مندرج در مصوبه مذکور؛ اقدامات اصلاحی لازم در سیستم نرم افزاری صدور به عمل آید.
لازم به ذکر است بیمه مرکزی رعایت حداکثر نرخ سود فنی در بیمه نامه های عمر صادره توسط شرکت های بیمه را بررسی و این مهم ر ا به طور مستمر رصد خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 20 + 10 =